Ogromny sukces naszego szkolnego chóru!!

Nasz chór zdobył  I miejsce w swojej kategorii wiekowej, a  nagrodą jest wyjazd na 3 - dniowe warsztaty artystyczne w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz płyta ukazująca retransmisję konkursowych zmagań tegorocznego Przeglądu  zrealizowana przez telewizję, która towarzyszyła z kamerami uczestnikom „Śląskiego Śpiewania”.

Chór powstał w roku 2000. Występuje przede wszystkim w szkole podczas apeli i akademii, ale bierze również udział w uroczystościach środowiskowych, takich jak Dni Pawłowic czy Festyn Rodzinny organizowany przy kościele.
Ma na swoim koncie także liczne osiągnięcia:
- w Przeglądzie Pieśni Tematycznej "Bóg się rodzi" w Żorach (dwukrotnie II miejsce w r. 2002 i 2003)
- w Festiwalu Pieśni Obcojęzycznej w Knurowie ( III miejsce w r. 2005 i II miejsce w r. 2007 )
- w Rejonowym Przeglądzie Chórów Szkolnych i Zespołów Wokalnych w Pawłowicach ( III miejsce w r. 2008 ).

Chór długo był "bezimienny", dopiero od tego roku zespół przyjął nazwę "Cantos voco".

W tym roku nasi chórzyści wzięli udział w  XXIII Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Na eliminacje pojechali 13 kwietnia do Cieszyna. Długo trzeba było czekać na ogłoszenie wyników, ponieważ przesłuchania konkursowe odbywały się w kwietniu i maju w całym regionie (Suszec, Cieszyn, Lędziny, Łubniany, Łaziska Górne, Zabrze, Czerwionka-Leszczyny, Katowice, Piekary Śląskie) i dopiero 20 maja na stronie internetowej w/w miast ukazały się informacje o tym, kto zakwalifikował się do finału.

Do Koszęcina przyjechali artyści wyłonieni w etapach regionalnych. 8 czerwca przed jury stanęły zespoły wokalne, wokalno - instrumentalne, duety, soliści oraz zespoły pieśni i tańca, w rożnych kategoriach wiekowych, w tym nasz chór "Cantos voco" pod dyrekcją p. Zofii Gaży.

Jak podkreślał Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"  - Zbigniew Cierniak, finał „Śląskiego Śpiewania” w Koszęcinie to znakomita okazja i miejsce, aby mogła się spotkać wielka, artystyczna rodzina - miłośnicy śląskiej pieśni. Poziom artystyczny tegorocznej edycji Przeglądu był bardzo wysoki i jak można się domyślać jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych. Ostatecznie, po kilkugodzinnych przesłuchaniach, ogłoszono wyniki obrad komisji jurorskiej w składzie: Karolina Banach, Ludomira Grądman, Marian Chrobok, Sławomir Jarzyna, Elżbieta Jatulewicz, Rafał Dudek, Kazimierz Ratajczak, Ramona Kuźnik - Glenszczyk, Piotr Hankus.

I tu ogromna radość i zaskoczenie, ponieważ nasi chórzyści zdobyli w swojej kategorii wiekowej I miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 15 czerwca, podczas Gali „Śląskiego Śpiewania” w Chorzowskim Centrum Kultury.

Gratulujemy chórowi i życzymy dalszych sukcesów oraz wielu nowych głosów w kolejnym roku szkolnym!

filmik TVS z XXIII Przeglądu w Koszęcinie: https://www.youtube.com/watch?v=u_KiA9x4kbw