Baza treningowa

KLASY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO o profilu pływackim  w naszej szkole to doskonałe połączenie wyczynowego uprawiania sportu i nauki na wysokim poziomie. Proces szkoleniowy odbywa się w nowoczesnych, profesjonalnych obiektach szkolnych (pływalnia, hala sportowa,  salki funkcyjne i specjalistyczne) a nauka pod okiem doświadczonego i zaangażowanego grona nauczycieli SP 1.

Klasy mistrzostwa sportowego powstały z inicjatywy władz gminy Pawłowice oraz zaangażowanych w projekt rodziców. Pierwsza klasa powstała w roku szkolnym 2016/2017. Podstawowym zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków zarówno do treningu sportowego jak i nauki dzieci i młodzieży. W klasach tych zwraca się szczególną uwagę na harmonijny rozwój uczniów .

Klasy mistrzostwa sportowego pozwalają w ramach godzin edukacyjnych łączyć ukierunkowaną , wzmożoną aktywność ruchową z nauką . Dzieci w tych klasach wszystkie zajęcia sportowe zarówno na basenie jak i na sali gimnastycznej mają z wykwalifikowaną kadrą trenerską oraz nauczycielami wychowania fizycznego. Najważniejszym celem realizowanym poprzez stworzenie klas mistrzostwa sportowego jest wyszkolenie wszechstronnego, uniwersalnego pod względem techniczno-taktycznym, motorycznym i mentalnym zawodnika, który po dalszym szkoleniu byłby przygotowany do startów na najwyższym poziomie sportowym.

Uczniów klas pływackich cechuje dobra organizacja pracy własnej, rzetelność wywiązywania się ze swoich obowiązków szkolnych.  Odznacza ich ambitna postawa i pracowitość w dążeniu do wyznaczonych celów. Osiągają wysokie średnie ocen semestralnych i rocznych oraz  najlepsze w szkole wyniki egzaminu.  Są aktywni i samodzielni. Często biorą udział w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, zdobywając liczne laury dla naszej szkoły  i gminy. Zespoły klasowe są zazwyczaj bardzo zgrane i zdyscyplinowane.  Uczniowie spędzają dużo czasu w swoim towarzystwie poza murami szkoły przebywając na zawodach pływackich, wyjeżdżając na zgrupowania sportowe lub uczestnicząc w wycieczkach turystyczno- krajobrazowych. Obecnie do naszych sportowych klas pływackich uczęszcza wielu medalistów Mistrzostw Polski Juniorów oraz Mistrzostw Śląska w Pływaniu.

Program szkolenia sportowego został opracowany i dostosowany do potrzeb oraz możliwości uczniów, zakłada on realizację podstawowych i ponadpodstawowych treści kształcenia i wychowania z zakresu wychowania fizycznego, jak również treści specjalistycznego szkolenia sportowego ukierunkowanych na poszczególne dyscypliny sportowe.

Najważniejszym celem realizowanym poprzez stworzenie klas mistrzostwa sportowego jest wyszkolenie wszechstronnego, uniwersalnego pod względem techniczno-taktycznym, motorycznym i mentalnym zawodnika, który po dalszym szkoleniu byłby przygotowany do współzawodnictwa sportowego na najwyższym poziomie.