Drodzy Rodzice!

Pomagając swoim dzieciom w wyborze szkoły średniej musicie wziąć pod uwagę szereg czynników, którymi są:

Zainteresowania

Mogą one prowadzić do wyboru drogi zawodowej, dlatego warto obserwować jak dziecko spędza większość czasu? Czy niektóre rzeczy pociągają je bardziej niż inne? Czym się interesuje? Co lubi robić? Czego jest ciekawe? Jakie programy telewizyjne ogląda? Co lubi czytać? Jakim przedmiotom szkolnym poświęca więcej czasu i dlaczego? W jakich zajęciach pozalekcyjnych uczestniczy i dlaczego?

Uzdolnienia i umiejętności

Zdolność to możliwość szybkiego zdobycia umiejętności. Najczęściej wyróżnia się zdolności ogólne, czyli inteligencja, spostrzegawczość, wyobraźnia, zręczność oraz zdolności specjalne, ukierunkowane przedmiotowo, np. językowe, matematyczne, muzyczne, plastyczne, techniczne czy sportowe.

Umiejętność jest tym, co dziecko potrafi robić.

Temperament i charakter

Ważne jest czy dziecko lubi pomagać innym, czy chętnie pracuje w grupie, czy woli zadania samodzielne, czy jest niezależne, czy woli wykonywać polecenia, czy lubi niespodzianki, szybkie tempo pracy, nowości, czy woli stabilny, uporządkowany tryb życia?

Możliwości intelektualne dziecka

Jak radzi sobie z nauką? Jakie ma oceny? Jakie ma zasoby wiedzy i umiejętności?

Stan zdrowia dziecka

W przypadku, gdy nasze dziecko jest pod opieką poradni specjalistycznej dobrze jest zasięgnąć informacji, czy dane schorzenie lub wada nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania wybranego zawodu. Informacji takich może udzielić lekarz prowadzący dziecko lub specjalista medycyny pracy.